Ağa Camii

  • Yaptıran : Hüseyin Ağa
  • Yapılış Tarihi : 1596
  • Yer : İstanbul

İstanbul Beyoğlu’nda bulunan Ağa Camii’nin Galata Sarayı ağalarından olan Hüseyin Ağa tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Günümüzde minaresi sağ tarafında bulunmaktadır. Eski kaynaklara göre adı Emin Bey Camii olarak da geçmektedir. Kaynaklara ve içerisindeki işlemelere göre 1596 tarihinde yapıldığı anlaşılmaktadır. Avlu kapısının üzerinde II. Mahmut tuğralı sekiz satırlık kitabe bulunmaktadır. Bu kitabelerde caminin bizzat II. Mahmut tarafından düzeltilmiş olduğu ve sonrasında yandıktan sonra yine II. Mahmut tarafından 1834 yılında ikinci defa düzeltildiği anlaşılmaktadır. Bazı ansiklopedilerde ise kitabelerde geçen “suzan” kelimesinden onarımları yapanın Suzan adında bir kadın olduğu düşünülmektedir. Fakat bu kelimeyi yanlış yorumlamışlardır. Suzan kelimesi camide çıkan yangınla ilgilidir. Uzun süre bakımsız kalan camii 1934 yılında Vakıflar İdaresinde caminin yeniden restorasyonu yapıldığı bilinmektedir.

Daha önce kiremitle kaplı olan çatı sonrasında kurşunla örüldü. İçerisinde dört kalın kare prizma ayaklar ile basık çatı ayakta tutulmaktadır. Binanın hemen hemen yarısına kadar iç hacmi kaplamıştır. Kıble ile yan taraflarında bulunan duvarlarda 4 işlemeli pencere bulunmaktadır. İç duvarların belirli yüksekliğine kadar Kütahya çinileri ile kaplanmış bulunmaktadır. Ana caddeye doğru uzanan hazirenin taşları 1934 tamiri sırasında kaldırılmıştır.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

İ. Aydın Yüksel, Ağa Camii, Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi, 1988, cilt.1, sf.453

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun