Afyon Etnografya Müzesi

  • Açılış tarihi : 1933
  • Yeni binasına taşınması : 1971

Günümüzde etnografya müzesi olarak kullanılsa da külliye olarak kullanılmak amacıyla yapılan bu yapı, 1472 yılında Gedik Ahmet Paşa tarafından Karaman Seferi sırasında yapıldı. İçerisinde medrese ile birlikte kütüphane, sıbyan mektebi, çeşme ve hamam bulunmaktadır. Mimarı Ayaz Ağa olarak bilinmektedir. İmaret medresesi veya Taş Medrese olarak da bilinir. Medrese, teras üzerinde yer almaktadır. 1931 yılında müze müdürü olan Süleyman Hilmi burayı müze olarak dizayn ettirdi ve 1933 yılında ziyarete müze olarak açıldı. Binanın üstü bakırla kaplanmış ve farklı bir mimari sağlanmıştır. 1970 yılına kadar arkeolojik ve etnografik birçok esere ev sahipliği yapan yapı, 1971 de yeni bir müze binası yapılması üzerine eserler oraya taşındı. Eski bina ise taş eserlerin deposu olarak kullanıldı. 1978 tarihinde etnografik eserlerin ayrı bir müzede sergilenmesine karar verildi. Bu yüzden yeni müze 1989 yılında açıldı.

Müzenin dış cephesinde çeşitli dönemlere ait mezar taşları, mimari eserler ve 1950’li yıllara ait yörede kullanılan toprak evler sergilenmektedir. Bu evlere halk arasında yörük evleri de denmektedir. Müzenin doğu kanadında tarım araç ve gereçleri sergilenmekte, orta bölümünde İslami sikkeler bulunmakta ve son bölümünde çeşitli savaş aletleri yer almaktadır. Batı kanadında afyona özel tekstil örnekleri, takılar ve süs eşyaları ve yöresel kıyafetler sergilenmektedir.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Ahmet Toptaş, Afyon Etnografya Müzesi, Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi, 1988, cilt.1, sf.443

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun