Afrodisias Stadyumu

Afrodisias Stadyumu
  • Önem : Dünyanın bilinen en büyük ve iyi korunmuş antik stadyumu
  • Yer : Aydın
  • Uzunluğu : 270 m
  • Oturma Kapsitesi : 30.000 kişi

Afrodisias Stadyumu, Afrodisias Antik Kenti’nin en iyi korunan ve en görkemli yapıtı olmakla birlikte Ege bölgesindeki eski stadyumlardan en iyi korunan yapıdır. Kentin kuzey bölümünde yer alan stadyum, dünyanın en görkemli antik yapılarından biri olarak görülmektedir. Afrodisias Stadyumu 270 metre uzunluğu, 30 bin kişiyi alabilecek otuz sıralık oturma bölümü ile dünyanın en iyi korunmuş antik stadyumu olmasının yanı sıra en büyük antik stadyumlardan biridir. Yapı MS. 1. yüzyılda koşu, uzun atlama, disk ve cirit atma, güreş gibi geleneksel Yunan spor yarışmaları için kullanılmıştır. Bu aktivitelerin yanı sıra gerektiğinde halk oylamaları ve diğer yarışmalar için de kullanılırdı.

MS. 400’lerden itibaren yapının doğu tarafı içinde Roma usulü kan dökülen vahşi sporların yapıldığı bir arenaya dönüştürüldü. Stadyumun oturma sıralarındaki üzeri yazıtlardan dericiler ve kuyumcular için ayrılan alanlar olduğu gibi yerli halkın oturduğu özel yerlerin dışında diğer çevre şehirlerinden gelen insanlar için stadyumda belli yerler ayrıldığı bilinmektedir. Stadyumun kuzeyindeki yüksek duvarlar, kentin etrafını kuşatan sur duvarların bir parçasıdır. Surlar stadyumdan daha sonra yapıldığı için bu bölümden yararlanılmıştır. Batı yönündeki tonozlu giriş galerisi de sur yapılırken kapatılmıştır.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar
Atilla Ege, Dünya ve Ülkemizde Örneklerle UNESCO Dünya Mirası, Erişim Tarihi: 30.07.2018
 
DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun