Adnan Ataman

  • Meslek : Türk folklorcu, derleyici, saz sanatçısı ve şef
  • Doğum : 13 Temmuz 1926 – İstanbul
  • Ölüm : 15 Ağustos 2014 – İstanbul

Halk müziğinin temel niteliklerini koruyarak çok seslilik uygulamaları yapan Türk folklorcu, saz sanatçısı ve şef Adnan Ataman İstanbul’da doğdu. Çocukluğu annesi ve babasının ölümünden dolayı dedesi ve babaannesinin yanında Karadeniz Ereğlisi ve Safranbolu’da geçen Ataman, liseyi bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne dört yıl devam etti. Bu sırada İstanbul Radyosu’nda bağlama sanatçılığı yaptı. Sanat hayatı eğitim hayatının önüne geçince tıp eğitimini bıraktı. Askerlik sonrası açılan bir sınavı kazanarak Beşiktaş Veraset Vergi Dairesi’ne memur adayı olarak tayin edildi. Bu görevi devam ederken müzik çalışmalarını sürdürdü. Bu sırada babasının girişimiyle İstanbul Belediye Konservatuvarı bünyesinde kurulan Folklor İnceleme ve Derleme Kurulu’na bağlı Folklor Tatbikat Topluluğu’na sınavla fahri saz sanatçısı oldu ve memurluğu bıraktı. 1961’de topluluğun şefliğine ve yöneticiliğine tayin edildi. İstanbul Belediye Konservatuvarı bünyesinde topluluk eğitimciliği ve yöneticiliğinin yanı sıra Folklor İnceleme ve Derleme Kurulu üyeliği yaptı. Bu topluluğun kırk dört yıl şefliğini ve yöneticiliğini yerine getirdikten sonra görevini öğrencisi Esat Kabaklı’ya devredip 2005 yılında emekliye ayrıldı ve Türk müzik hayatına bir eğitimci olarak da hizmet etti. İstanbul’da vefat etti.

Folklor ve müzik ile ilgili çalışmalarını ağırlıklı olarak halkın yaşattığı geleneksel değerlerin kaynaklarını araştırma konusuna yoğunlaştıran Adnan Ataman folklorik karakter taşıyan mahalli/anonim müzik materyalleri üzerine çalışmış, derleyici olarak Türk halk müziği repertuvarına çok sayıda eser kazandırmıştır. Türkiye’nin hemen her yerinde onlarca mahalli sanatçıdan derlediği ve notaya aldığı müzik eserlerinin sayısı 300 kadardır. Elli yılı aşkın sanat hayatı boyunca yönettiği 500’ü aşkın konserle Türk halk müziğini sahneleme tekniklerinin gelişimine büyük hizmetlerde bulunan Adnan Ataman zevkli ve geniş repertuvar seçiciliği, yöneticiliği ve halk müziğinin yeteneklerinin geliştirilmesi yönündeki titizliğiyle müzik çevrelerinde büyük saygınlık kazanmıştır. Halk ezgilerinin, geleneksel yaşam ve beslenme yolları ile bağlantılı olarak konser salonlarında işitsel ve görsel sahneleme yöntemleri kullanılarak dramatize edilmesi, zaman zaman da halk oyunları ve halk tiyatrosu kimliğiyle sunulması da Adnan Ataman’ın sanat hayatında dikkat çekici yönlerden birini temsil etmektedir.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Şenel, Süleyman, Adnan Ataman, Diyanet İslam Ansiklopedisi, 2016, EK-1, 135-136

Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi, cilt.1, fasikül.1, İstanbul, 1983

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun