Adile Sultan Sarayı

  • Mimarı : Sarkis Balyan
  • Yapım Yılı : 1856 - İstanbul
  • Yıkılma : 1986

Boğaziçi’nin Anadolu yakasında 1856 yılında Sultan Abdülmecid’in kız kardeşi Adile Sultan için bir köşk yapıldı. Sultan Abdülaziz daha sonra burada bulunan köşkü yıktırarak yerine saray yaptırdı. Mimari Sarkis Balyan olarak bilinmektedir. Adile Sultan’a ait birçok yapı olduğu bilinmektedir. Dr. Cemil Topuzlu'nun hatıraları da yazdığına göre Ahmet Rıza Bey, yapı öncelikle kızlar için yatılı okul olarak yapıldı sonrasında 1916 yılında Kandilli Kız Lisesi olarak ismini sürdürdü. Saray son yıllarda çok bakımsız bir hale geldi ve ihtişamına yakışmayacak bir biçimde kullanılır oldu. 1986 yılı Mart ayının ilk günlerinde gece çıkan bir yangın sonunda tamamen yandı. İçinde eskiden kalan bazı değerli eşyalarla bilhassa büyük aynalar da yok olduğu bilinmektedir. Bugün Adile Sultan Sarayı'ndan sadece kâgir dış duvarlar kaldı.

Adile Sultan Sarayı’nda elli beş oda, iki salon ve bir de büyük taşlık bulunmaktadır. Bu sarayın iki kapısı bulunmaktadır. Kapılardan biri deniz diğeri ise yana açılmaktadır. Denize bakan bölümünde 4 mermer sütunlu verandaya çıkılmaktadır. İki taraflı merdivenden yukarı kata çıkılmaktadır. Yukarı katta Adile Sultan’ın odası bulunmaktadır. Duvarlarında altın yıldızlı çerçeveler bulunmaktadır. Sarayın en ilgili çekici bölümü Adile Sultanın odasının arkadaşında yer alan oval biçimli on iki sütuna oturan büyük salondur. Boğaz yolu üzerinde mülkiyeden çıkmış bir ek bina bulunmaktadır. Sarayın deniz bölümüne bakan kıyısında havuz ve deniz hamamı bulunmaktadır. Gerek iç gerek dış mimarisi ile ihtişamı ve yapısı ile tamamıyla batı üslubuna yakın bir mimarisi vardır. Yanarak yok olması İstanbul için büyük bir kayıp oldu.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Semavi Eyice, Âdile Sultan Sarayı, Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi, 1988, cilt.1, sf.383-384

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun