Adi Şankara

  • Önem : Hint filozof, mistik ve teolog
  • Doğum : 788
  • Ölüm : 820

En önemli Hindu filozoflardan biri olan Adi Şankara, otuz iki yıllık kısa ömrü boyunca Hindistan’da uzun zamandır devam eden dini ayrılıkların son bulmasına katkı sağladı. Dört manastır kurdu ve Hindu teolojisi üzerinde çok büyük etki sağladı. Şankara, Güney Hindistan’da dünyaya geldi. Ailesi rahipler kastı olan Brahmanlar’a mensuptu. Bir kez okuduğu metinleri ezberleyebilme yeteneği ona küçük bir çocukken büyük bir ün kazandırdı. Yedi yaşında babasını kaybeden Adi Şankara, on altı yaşında bir timsah saldırısına maruz kalarak ölümle burun buruna geldi. Bu olayın etkisiyle de din adamı olmaya karar verdi.

Şankara’nın doğduğu dönemde herkesçe farklı yorumlanan ve hatta bazılarınca reddedilen 3 bin yıllık Vedalara dair bir yorumu da genç yaşlarda Adi Şankara yazdı. Günümüzde Hindistan, Nepal ve Pakistan’ı kapsayan bölgeyi yaya olarak gezen Şankara, yolculukları sırasında keşiş ve filozoflarla tartışmalar yaptı. Şehirlerden uzak durmaya çalıştı. Her biri bir Veda’ya adanmış olan dört manastır kurdu. Şankara’nın ömrünün Himalayalar’da son bulduğuna inanılmaktadır. Şankara’nın kurduğu dini gelenek, Advaita Vadenta olarak bilinmektedir. Bu grup, Hinduizmin içindeki en büyük gruplardan birini oluşturmaktadır.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun