Adana Ulu Camii

Adana Ulu Camii
  • Önem : Adana'nın en büyük camisi
  • Banisi : Ramazanoğlu Halil Bey
  • Tamamlanma Tarihi : 1541

Adana’ya birçok vakıf yapısı armağan eden Ramazanoğlu ailesinin inşa ettirdiği Ramazanoğlu Camii, Ramazanoğlu Halil Bey tarafından yapılmaya başlandı ve oğlu Piri Mehmet Paşa tarafından tamamlandı. Şehrin en büyük camisi olan yapı, Ramazanoğulları Camii adıyla da anılmaktadır. Görkemli mimarisi, farklı renklerde taşları ve değerli çinileriyle ünlü olan cami 16. yüzyıla ait önemli Osmanlı yapıları arasındadır. Camiyi estetik açıdan asıl değerli kılan olgu ise mimarların farklı elemanlarda farklı üslupları ahenk içerisinde kullanmasıdır. Bu yönüyle caminin kapısı Selçuklu izleri taşırken minare kısmında Memluk üslubundan esintiler görmek mümkün.

 Klasik Osmanlı camilerinden farklı olarak dikey bir kitle etkisine sahip olmayan caminin bütün kemerlerinde doğu avlu kapısının iç ve dış cephesinde siyah beyaz mermer kullanılmış, mihrap duvarı beyaz zemin üzerinde lacivert, kırmızı firuze renklerle çeşitli görseller eklenmiştir. Caminin içerisinde bulunan türbede ise Halil Bey ve oğlu Piri Paşa yatıyor. Caminin doğusunda bulunan medrese günümüzde öğrenci yurdu olarak kullanılmakta. Ramazanoğlu ailesinden Piri Bey’in yaptırdığı Vakıf Sarayı diye bilinen harem dairesi ve Tuz hanı olarak adlandırılan selamlıkta beraber bir Ulucami külliyesi oluşmuş durumda. 1998 depreminde hasar gören cami ve külliye 1998-2004 yılları arasında onarıldı. Cami günümüzde bütün ihtişamıyla ibadethane olarak hizmet vermeye devam ediyor.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Meltem Cansever, Türkiye’nin Kültür Mirası 100 Şaheser, NTV Yayınları, 2011

 

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun