Adalet Cimcoz

Adalet Cimcoz
  • Doğum : 25 Temmuz 1910
  • Ölümü : 13 Mart 1973

Türk dublaj ustası, çevirmen, eleştirmen, yazar ve galeri sahibidir.

Hayatı 

Miralay bir babanın son çocuğu olarak dünyaya gelmiştir.Hayri ve Ferdi adında erkek kardeşleri vardır.Babasının mesleğinden dolayı küçük yaşlarda Almanya’ya göç ederler.Gazetelerde sanat yazıları yayımlar.1951 yılında Türkiye’nin ilk özel galerisi olan Maya’yı Beyoğlu ilçesinde kurar.Galeri beş yıl kadar insanlara hizmete devam eder ancak beş yılın sonunda kapanır.Abisi ile dublaj alanına yönelir.Almanca bilgisi onu Almanca-Türkçe çevirilerde ustalaştırır. Yeditepe, Varlık, Yeni Ufuklar gibi edebiyat dergilerinde şiir, öykü ve kitap tanıtım yazıları yazdı.Birçok yabancı yazarın meşhur eserlerini Türkçeye çevirir.Bunlar arasında Franz Kafka gibi yazarlar ve eserleri vardır.Çeviri alanında TDK yazara Adalet Cimcoz’a ödül verir.Bu ödülü 1962 yılında Kafka’nın" Milena’ya Mektuplar" eseriyle kazanır.Dublaj alanına girmesi ise tamamen bir rastlandı sonucudur.Abisi Ferdi Cimcoz ile birlikte dublaj alanında büyük başarılar gösterirler.Abisi eşi Melek Kobra ile seslendirme yaparken Melek Kobra’nın hastalanması sonucu abisi kız kardeşini çağırır ve seslendirmeye başlar.

Yazarlık alanında ise ilk dedikodu eserlerini Adalet Cimcoz verir."Hafta", "Salon", "Tasvir" dergilerinde dedikodu yazarlığı yapar.Yine seslendirme alanında Türkân Şoray, Belgin Doruk, Muhterem Nur, Sezer Sezin, Fatma Girik ve Filiz Akın'ın seslendirmelerini yaptı.Adalet Cimcoz'un eşi, aynı zamanda eski cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'ün eşi Emel Korutürk'ün amcazadesi Mehmet Ali Cimcoz'dur.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Fikret Adil, "Maya Galeri", Yeni İstanbul Gazetesi, 25 Aralık 1950

Nizamettin Nazif "Dublaj kraliçesi Adalet Cimcoz" Radyo Magazin, 29.4.1951

Melda Kaptana, Maya ve Adalet Cimcoz, İstanbul 1972

Ali Can Sekmeç, Melda Davran, "Mora'dan Moda'ya Cimcozlar", chronicledergisi.com,   http://www.chronicledergisi.com/moradan-modaya-cimcozlar/#more-919, (20.2.2012)

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun