Adalet Ağaoğlu

Adalet Ağaoğlu
  • Doğum Tarihi ve Yeri : 13 Ekim 1929, Ankara
  • Eş : Halim Ağaoğlu
  • Eğitim : Ankara Üniversitesi , Fransız Dili ve Edebiyatı
  • Meslek : Yazar
  • Ödül : Sedat Simavi Edebiyat Ödülü
  • Eserleri : Ölmeye Yatmak, Ruh Üşümesi, Bir Düğün Gecesi, Hayatı Savunma Biçimleri

Sadece roman değil, öykü, anı, oyun ve deneme türlerinde de kendini başarılı eserler kaleme alan Adalet Ağaoğlu, son dönem edebiyatçıları içinde önemli bir yere sahiptir. TRT Ankara radyosunda çalışmalarda bulunan Ağaoğlu, radyoculuk alanında kendini geliştirmesi sonucu Radyo Dairesi Başkanlığına kadar yükseldi. Kalabalık bir aileye sahip olan Ağaoğlu’nun sanata olan düşkünlüğü aileden beslenmektedir; zira kardeşi oyuncu Güner Sümer’dir. Kendisi de edebiyat alanına yönelmiş, ilk yayımlarını da üniversite yıllarında yaptı. Çeşitli gazete ve dergilerde yazılar ve şiirler yazan Adalet Ağaoğlu, TRT için ilk radyo oyununu yazmış; Ankara’nın ilk özel tiyatrosunu kurmuştur.

Kitapları arasında ‘’Fikrimin İnce Gülü’’ adlı eseri büyük tepki toplamış; hatta kitap dördüncü basımında toplanmıştır. Bunun nedeni, kitapta askeri kuvvetleri küçük düşürmek gerekçe gösterilerek hakkında dava açılmıştır. 2 yıl süren davanın sonucunda aklanarak eserlerini yazmaya devam eden Ağaoğlu, hâlâ yazın hayatına devam etmektedir. 1996 yılında ciddi bir kaza geçiren ve iki yıl hastanede yatan Ağaoğlu, Can Yücel tarafından ‘’Sen Türkiye’nin en güzel kazasısın.’’ sözünün sahibi olmuştur.

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Nihat Duğancı, Adalet Ağaoğlu'nun Romanları ve Romancılığı, Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Andaç Feridun. Adalet Ağaoğlu Kitabı. İstanbul: İş Bankası Yayınları

Gümüş, Semih. Adalet Ağaoğlu’nun Romancılığı. İstanbul: Adam

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun