Abraham Paşa

Abraham Paşa
  • Doğum Tarihi ve Yeri : 1833-İstanbul
  • Ölüm Tarihi ve Yeri : 1918-İstanbul
  • Meslek : Devlet adamı, sarraf

Ermeni asıllı Abraham Paşa, Osmanlı Devleti ile Mısır arasında köprü vazifesi görerek Osmanlı tarihinde önemli bir rol oynamıştır. Sultan Abdülaziz ile yakınlığı bilinen Paşa, aynı zamanda Beyoğlu sosyetesinin de önemli simalarından biriydi. Eğitimini Mısır’da tamamladıktan sonra Süveyş Kanalı’nda çalışarak büyük servet kazanan Abraham Paşa, Sultan Abdülaziz’in tahttan indirilmesinden sonra Mısır ile olan bağlarını kopardı. Sultan Abdülhamid döneminde Şüra-yı Devlet Mülkiye Dairesi üyeliğine uzun süre devam ettikten sonra Abdülhamid’in tahttan indirilmesi onun da sonunu getirdi ve bundan sonraki hayatı sıkıntı içinde geçmiştir.

Zenginliği ve devlet adamlarına olan yakınlığı ile arkası sağlam olan Paşa'nın bir de dillere destan Boğaziçi’nin iki yakasındaki koruları onu daha da güçlü biri yapmıştır. Bu korulardan en büyüğü ve en önemlisi Beykoz Paşabahçe koyundan Karadeniz’deki Riva’ya kadar uzanan korudur. Bu korunun peyzaj mimarı Fransız asıllı Füve’dir. Hepsi birbirinden özenli bitki ve ağaçlardan oluşan korusundaki Huş Ağacı ise Türkiye’de numunedir. 1887 yılında Sultan II. Abdülhamid koruyu satın alarak bir mesire yerine çevirdi. Milli Mücadele sırasında Anadolu’ya geçen halkın uğrak yerlerinden biri olan koru, Fevzi Çakmak ve arkadaşlarının işgal kuvvetlerinin elinden kurtulmayı başardıkları yer olma yönüyle d önemlidir.
 
beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

İstanbul Kültür ve Sanat Ansiklopedisi

Osmanlı Bankası Arşiv ve Araştırma Merkezi

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun