Abraham Lincoln

Abraham Lincoln
  • Doğum Tarihi ve Yeri : 12 Şubat 1809-Kentucky
  • Ölüm Tarihi ve Yeri : 15 Nisan 1865-Washington
  • Görev süresi : 4 Mart 1861-15 Nisan 1865
  • Yerine geldiği : James Buchanan
  • Yerine gelen : Andrew Johnson
  • Meslek : Avukat, Politikacı, Başkan
  • Parti : National Union Party

ABD’nin 16. başkanı olan Abraham Lincoln, kritik bir dönemde başkanlığını sürdürürken bir suikast sonucu öldü. Kamuoyunda ABD’nin ikinci kurucusu olarak kabul edilmesine vesile olan yenilikler ve değişimler yapan Lincoln, köleliğin kaldırılmasını seçim propagandası olarak kullanmıştır. Geniş bir dünya görüşü olan Abraham 14 yaşına gelinceye kadar okula gitmemiş, 19 yaşına kadar babasının disiplini altında çalışmıştır. Bu süre zarfında geçici işler peşinde koşmuş ve herkese iyilikler yaparak kendini sevdirmeyi başarmıştır. Bunun karşılığında ise 1834 yılında girdiği seçimleri kazanmıştır.

Geç başlayan eğitim hayatına hukuk eğitimi ekleyerek hukuk fakültesinden mezun olan Lincoln, 1860 yılında resmen başkan seçildi ve Amerikan halkı tarafından yenilikçi şahsiyetiyle kabul gördü. Zira insan hakları ve eşitle ilgili çalışmaları Amerikan tarihinde çığır açmıştır. Lincoln başkanlık görevine başladığı zaman iç savaş çıkmış ve birliği sağlamak için çok uğraşmıştır. Öyle ki Gettysburg’ta yaptığı 268 kelimelik konuşması birliğin sağlanmasında etkili olmuştur. İnsan hakları üzerine yaptığı bu konuşması unutulmasın, sık sık hatırlansın diye bugün New York’taki Hürriyet Abidesi’nin kaidesine yazılmıştır.
 
beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Yeni Rehber Ansiklopedisi İstanbul: Türkiye Gazetesi

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun