Abidin Dino

Abidin Dino
  • Doğum : 23 Mart 1913, İstanbul
  • Ölüm : 7 Aralık 1993, Paris
  • Meslek : Ressam, Karikatürist, Yazar, Film Yönetmeni
  • Yasaklı Eseri : Çingeneler
  • Başlıca Resimleri : Atom Korkusu, Savaş ve Barış, Çıplaklar, Dört Kent, İşkence, Dağ-Deniz

Çağdaş Türk resminin önde gelen isimlerinden olan Abidin Dino, çok yönlü kişiliğiyle tanınır. D Grubu ve Yeniler Grubu adlı sanat akımlarının da öncülüğünü üstlenen Dino, sanat alanındaki çalışmalarıyla ses getirerek yurt içinde ve yurt dışında sergiler açıp tanınma imkânı buldu. Fransa ve ABD’de sanat danışmanlığı yapması da bu alandaki başarılarının sonucu olarak zikredilebilir. Abidin Dino'nun sanata olan genetik yatkınlığı aileden gelmektedir; abisi şair Arif Dino’dur. Abisinin desteğini aldıktan sonra gazetelerde karikatürlerini ve yazılarını yayımlayan Abidin Dino’nun resim alanına girmesi ise Nazım Hikmet’in kitap kapaklarına çizim yapmasıyla başlar.

Atatürk konulu çizimlerini, Atatürk’ün de görüp takdir etmesiyle birlikte kısa  süre içerisinde kendisini ressam olarak kabul ettirmeyi başaran Dino, Paris’e sık sık giderek burada sanat camiasından önemli isimlerle tanışmış ve  özellikle Pablo Picasso’yla dostluk kurma imkânı yakalamıştır. Sanata olan ilgisinin yanında siyasi bir yönü de güçlü olan Abidin Dino, kendi çıkardığı birçok yayın organında siyasi konulara değinmiş ve görüşleri nedeniyle yurt içinde iki kere sürgüne gönderilmiştir. Yurt dışı yasağı kalktığında ise sanatçı sık sık gittiği Paris’e temelli yerleşme kararı alarak geri dönüş yapmamıştır.
beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar
Şehmuz Güzel'le Abidin Dino, Cumhuriyet Kitap
M. Şehmuz Güzel, Abidin Dino İle Söyleşiler Yazılar Hayat ve Sanat, Peri Yayınları, 2006.
DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun