Abdurrahman El-Hazini

Abdurrahman El-Hazini
  • Yaşadığı Dönem : 12. Yüzyıl
  • Meslek : Astronom, Mekanik Alet Ustası
  • Eserleri : Kitabü Mizami'l Hikme , Risale Fi'l-Alat
  • İcatları : İki Eşit Kefeli Terazi, Dakika Terazisi, Hikmet Terazisi, Üçgenli Aleti

Bizans asıllı bir köle olan Abdurrahman El-Hazini, kölesi olduğu kişinin sağladığı imkân vesilesiyle felsefe ve matematik alanında oldukça güçlü bir eğitim alarak, 11. Yüzyılın önemli astronom ve mekanikçilerinden biri oldu. Uzun yıllar en güvenilir zîc olarak kabul edilen ünlü zîcini, Selçuklu Sultan Sencer için hazırladı ve yine onun hazinesinde kullanılmak üzere, kendisine her çağın ilmî alet yapıcıları arasında mümtaz bir mevki kazandırmış olan “mîzânü’l-hikme” adını verdiği bir hidrostatik terazi yaptı. Bu terazi sayesinde metallerin ve taşların saf olup olmadıkları, iki elementten meydana gelen alaşımlarda metallerin karışma oranları bulunabiliyordu ve hassasiyet yönünden daha önce yapılanlardan çok daha üstündü.

Sultan Sencer devrinde (1118-1157) bir ilim ve edebiyat merkezi haline gelen Merv sarayında çalışmalarını sürdüren ve öğrenmeye sürekli devam eden El-Hazini, dindar bir kimlik taşıyarak, mütevazi bir hayat yaşadı. Hazini, ilmin gereği olarak kendinden önceki bilim insanlarından etkilenmiş ve kendisi de birçok kişiyi etkilemeyi başarmıştır. Batılı astronom George Chrysococces ve Theodore Meliteinotes kendisinden etkilenen bilim adamlarından bazılarıdır. Hakkında yeteri kadar bilgi bulunayan El-Hazini'nin en önemli eseri olan Kitabü Mizani’l-Hikme’de yapmış olduğu terazisini anlatır. 
beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
Kaynakçalar
Ökten, Sadettin, Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi, cilt 1, 1998
Efe Yeşildurak, Sultan Sencer Devri Selçuklularda İlmi Hayat, Uluslararası Sosyal Araştırmalar Dergisi, c.8, sayı.36
DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun