Abdullah bin Selam

Abdullah bin Selam
  • Ölümü : Medine 663-64
  • Din : Önce Yahudi - 622 sonrası İslam

Yahudilerin Beni Kaynuka koluna mensup olarak doğan Abdullah'ın asıl adı Husayn'dır. Hz. Muhammed'in peygamberliğini duyduktan sonra onun beklenen peygamber olduğu anlayarak iman etmek istemiş ve İslam Peygamberi'nin Medine'ye hicreti esnasında Kuba mescidinde ev halkıyla beraber Müslüman olmuştur. Abdullah ismini ise ona Hz. Muhammed vermiştir. Cahiliye döneminde Yahudi alimi iken Müslümanlığı seçtikten sonra İslam alimi olarak dersler veren Abdullah'ın kendisinden nakledilen bir çok hadis mevcuttur.

Abdullah bin Selam, Yahudilerin ihanetleriyle meşhur bir toplum olduğunu Hz. Muhammed'e ifade ederek onun Yahudileri daha iyi tanımasını ve onlara karşı önlemler almasını sağlamıştır. İslam peygamberi'nin vefatının ardından İslam'a olan hizmetini sürdüren Abdullah, Hz. Ebubekir ve Hz. Ömer için övgü dolu sözleri mevcuttur fakat Hz. Ali'nin halifeliğine biat etmemiştir. Fakat ona bazı iyi niyetli tavsiyerlerde bulunduğu bilinmektedir.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Muhammed Hamidullah,  İslam Peygamberi, İstanbul:Beyan Yayınları:2011

Mustafa Fayda,  'Abdullah b.Selam'  Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi (DİA) Ankara:Diyanet Vakfı Yayınları 1988 c.1 s134-135

İhsan Süreyya Sırma, İslami Tebliğin Medine Dönemi ve Cihad, İstanbul:Beyan Yayınları 2013

Adem Apak, İslam Tarihi-1, İstanbul:Ensar Neşriyat 2012 

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun