Abdülhak Şinasi Hisar

Abdülhak Şinasi Hisar
  • Doğum Tarihi ve Yeri : 1887, İstanbul
  • Ölüm Tarihi ve Yeri : 1963, İstanbul
  • Meslek : Yazar
  • Eserleri : İstanbul ve Pierre Loti, Boğaziçi Mehtapları, Geçmiş Zaman Fıkraları

Boğaziçi’nin güzelliklerini anlattığı eserleriyle tanınan Cumhuriyet dönemi yazarı Abdülhak Şinasi, Cumhuriyet Halk Partisi Hikâye ve Roman Mükâfatı’nda ‘Fahim ve Biz’ adlı eseriyle üçüncü olmasının ardından daha da tanınır hale geldi. Yarışmada ikincilik ödülünü Yakup Kadri Karaosmanoğlu Yaban adlı eseriyle elde ederken, birincilik ödülü ise Sinekli Bakkal adlı romanın sahibi Halide Edip Adıvar’ın oldu.

Çocukluk döneminde aldığı iyi eğitimler, Tevfik Fikret’ten aldığı Türkçe dersleri ve  Galatasaray Lisesi’ndeki öğrenimi, kariyeri açısından attığı adımları daha sağlam bir hale getirdi. Paris’e gittiği dönemde Jön Türkler ile tanışarak onların siyasi toplantılarına katılma olanağı yakaladıysa da o mizacı gereği daha çok sanat camiasında yer aldı. Burada kaldığı 3 yıl ona belli bir sanat zevki aşıladı ve İstanbul’a döndüğünde birçok dergi ve gazete de yazılar yayımladı.  Abdülhak Şinasi yazdığı romanlarında ise çoğu sayfalar sanat için yazılmış kelimeler ile doludur ancak kontrolü de sağlamaktadır. Sanat kaygısı güder lakin insanın iç dünyasına, geçmişine, hatıralarına, manevi ve kültürel değerlerine değinme konusunda da yeteneklidir. Hasta ve aşırı derecede titiz olmasına rağmen yayın faaliyetlerine hiç ara vermeyen Abdülhak Şinasi, Türk Edebiyatına hatırı sayılı eserler bırakmıştır. 
 
beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar
Uçman, Abdullah, İslam Ansiklopedisi, 1998, cilt:18, sayfa: 129,131
DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun