Aaron Burr

Aaron Burr
  • Meslek : ABD'li senatör
  • Doğum : 1756
  • Ölüm : 1836

Bir dönem ABD başkan yardımcılığı yapan Aaron Burr, en büyük rakibi Alexander Hamilton’u düelloda öldürerek kötü bir şöhretin sahibi oldu. Kariyerinin bitmesine neden olan ve bugün halen daha bu olayla birlikte adı anılan Burr, gerçekleşen düellodan önce başarılı bir politikacı ve Amerikan Devrimi gazisiydi. New Jersey’de doğan Burr, devrim başladığı sıralarda hukuk eğitimi alıyordu. Bu süreçte orduya katıldı ve George Washington için kurmay subay olarak hizmet etti. Savaştan sonra politikaya atılan Burr, ABD senatosuna seçildi. Defalarca onun tekliflerine karşı çıkan New Yorklu bir politikacı olan Hamilton’la sürtüşmeler yaşadı. 1790’ların doğmakta olan parti politikasında Hamilton federalistlerin safında yer alırken Burr, demokratik cumhuriyetçileri destekledi.

1804 yılında başkan yardımcılığı görevini yürüttüğü sıralarda New York valisi olarak aday gösterildi, ancak Hamilton’un yürüttüğü kara propaganda nedeniyle başarılı olamadı. Bu duruma çok öfkelenen Burr, onu düelloya davet etti. 11 Temmuz 1804 sabahı Burr ve Hamilton, New Jersey’deki Hudson Nehri kenarında karşı karşıya geldiler. Birbirlerine tabancayla ateş ettiler. Düellocuların birbirlerini bilerek ıskalaması nadir bir durum değildi. Böylece kimseye zarar vermeden gururlarını tatmin etmiş oluyorlardı. Ne var ki o gün öyle olmadı. Burr, Hamilton’u karaciğerinden vurdu ve öldürdü. Bu olaydan sonra Burr cinayetle suçlandı ve suçlamalar düşene kadar saklandı. Daha sonra başkan yardımcısı olarak görevini tamamlamak üzere Washington’a döndü. Ancak cinayet Burr’un politik kariyerine son verdi. Bir dönem ABD’nin batısında yeni bir devlet kurmak için komplo kurduğu gerekçesiyle adı yeniden gündeme geldi. Vatan hainliğiyle suçlandı, ancak aklandı. Daha sonra Avrupa’ya gitti. Daha sonra New York’a döndü ve avukatlık yaptı. Seksen yaşındayken ise öldü.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun