14 Mart Tıp Bayramı

14 Mart Tıp Bayramı
  • İlk kutlandığı tarih : 14 Mart 1919
  • Tanım : Türkiye'de her yıl 14 Mart gününde tıp ilmine hizmet verenler tarafından kutlanan bir anma günüdür.

Tıp Bayramı, Türkiye'de her yıl 14 Mart gününde tıp ilmine hizmet verenler tarafından kutlanan bir anma günüdür. Bu günün kutlanmasının tarihsel arka planı ise oldukça dikkat çekicidir. İstanbul’u işgal eden İngiliz birlikleri 3 Şubat 1919’da karargah yapmak üzere Mekteb-i Tıbbiye’ye el koymuştu. Dersler dışında üç öğrencinin bir araya gelmesine dahi müsaade edilmiyordu. Üçüncü sınıf öğrencilerinden Sırrı, Kazım İsmail, Yusuf, Müfit ve Hikmet bir araya gelerek, İngiliz işgaline karşı protesto toplantısı düzenlemeyi kararlaştırdılar. Ancak bunun için dikkat çekmeyecek bir neden gerekiyordu. Bu öğrenci grubu daha önce hiç kutlanmamasına rağmen Osmanlı’da ilk tıp eğitimi veren kurumlar olan Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire’nin eğitime başladığı gün olan 14 Mart 1827’yi kastederek, dekan ve rektörden Tıbbiye’nin 92. yılını kutlamak üzere izin aldılar. İngilizlerin gözleri onların üzerindeydi. Okulun iki kulesi arasına büyük bir Türk bayrağı asarak, öğrencileri büyük salonda toplantıya çağırdılar.

İşgal kuvvetleri toplantıyı engellemek istediyse de başaramadı. Bütün tıbbiyeliler engellemelere rağmen 14 Mart 1919 gününde bir salonda Dr. Besim Ömer Paşa(Dekan), Dr. Akil Muhtar Özden’in(Rektör) de katılımıyla özenli bir törenle kutlama yaptıkları gibi işgal kuvvetlerine karşı seslerini yükselttiler. İngiliz bahriyelileri toplantıyı şiddet kullanarak dağıttı, birçok öğrenciyi tutukladı. Karmaşadan yararlanarak kendini kurtarmayı başaran Hikmet ve Yusuf birkaç gün akrabalarının evinde saklandılar. Mudanya’ya geçen bu öğrenciler oradan da kendi deyişleri ile “Sarı Paşa”nın kuvvetlerine katıldılar. Bu durum bir anlamda bağımsızlık meşalesini yakan bir ateş görevi gördü. Maalesef sonraki yıllarda 14 Mart Tıp Bayramı kutlamaları kesintiye uğradı. 1937 yılından itibaren ise 14 Mart günü resmi olarak Tıp Bayramı olarak kabul edilerek günümüze kadar düzenli olarak kutlandı.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Akdur, Recep, 14 Mart Tıp Bayramı’nın Tarihteki Yolculuğu, Sağlık ve İnsan Dergisi, Mart 2015

Önal, Gülsüm, 14 Mart Neden Önemlidir?, İstanbul’da Sağlık Dergisi, 2016

 

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun