“Padişehir” isimli Videoart, Panorama 1453 Tarih Müzesi’nde

“Padişehir” isimli Videoart, Panorama 1453 Tarih Müzesi’nde

İstanbul’un fethinin 38 metre yarı çaplı, 2 bin 350 metrekarelik bir yarım küre üzerine 3 boyutlu olarak resmedildiği ve ses efektleriyle desteklendiği Panorama 1453 Tarih Müzesi’ne, Fatma Zeynep Çilek’in “padişehir” isimli video-art çalışması da eklendi.

BEYAZ TARİH / HABER

“Padişehir”, tarihî yarımadanın zamanından bir kesit sunarken, aynı zamanda çağdaş bir sanat formu olan vide-oart ile geleneksel bir form olan hat sanatını buluşturuyor.

Fatma Zeynep Çilek, video-art çalışması hakkında şunları söylüyor:

“İzleyenlerin karşısında bir İstanbul şehri var. Ama kentin siluetini oluşturan hat yazı var aslında ekranda. Fona ise martı seslerini ezan edaları ile süsledim. Bu eserim şehrin sahibi olma duygusunu, bir medeniyetin, bir şehri hem kuşatıp, hem fethedip, hem de yeniden üretme duygusunu anlatıyor. İşimde kendi kültürümüzü merkeze alan bir çağdaş sanat üretmeye çalıştım”

Çalışmada, tarihî yarımadanın silûetiyle, “İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, o fetheden ordu ne güzel ordudur” hadis-i şerîfi, kûfî hatla birlikte yer alıyor. İstanbul’un silueti bu hatta, bu hat da İstanbul’un silûeti oluyor.

Atılgan Bayar, Zeynep Çilek’in çalışmaları için şu yorumda bulunuyor:

“Zeynep Çilek’in resim çalışmalarını gördüğüm zaman, ilk kez çağdaş Türk sanatı diye adlandırılabilecek bir olgu ile karşı karşıya olduğumuzu düşündüm. Çilek, Türk-İslâm sanat ve geleneğini çağdaş sanata açmış ve aynı zamanda çağdaş sanatı da Türk-İslâm geleneğine açmıştı.”

“Padişehir” isimli videoart çalışması, Panorama 1453 Tarih Müzesi’nde kalıcı bir şekilde, ziyaretçiler tarafından seyredilebilecek.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun