Merve Kavakçı

Merve Kavakçı
 • Doğum

  30 Ekim 1968/Ankara

 • Memleket

  Sakarya

 • Meslek

  Akademisyen, siyasetçi

 • Din

  İslam

Merve Kavakçı İslam, Türk siyasetçi ve akademisyen. 18 Nisan 1999 tarihinde yapılan seçimlerde Fazilet Partisi'nden İstanbul milletvekili seçildi. Green Card sahibi olup ABD vatandaşı olduğunu bildirmediği ortaya çıkınca Bakanlar Kurulu kararıyla vatandaşlıktan çıkarıldı. Bu olaylar sonucu 1999 yılında ABD'ye yerleşti. Halihazırda, Washington'da George Washington Üniversitesi'nde akademisyen olarak yaşamını sürdüren Kavakçı'nin Yeni Akit gazetesinde de köşesi bulunmaktadır.

AİLE VE EĞİTİM HAYATI

Sakaryalı İslam hukuk profesörü Yusuf Ziya İslam ile Alman dili ve edebiyatı uzmanı Gülseren Kavakçı'nın çocuğu olarak 19 Ağustos 1968 yılında Ankara'da doğdu. Anne ve babası üniversitelerde 1970'ten sonraki yıllarda başörtüsü eylemleri yapanlar arasında yer almış ve çeşitli gerekçeler yüzünden istifa etmişlerdir. Çocukluğu Erzurum'da geçen Kavakçı, Ankara Ted Koleji'ni bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne girdi. İki yıl burada okuduktan sonra başörtüsü yasağı nedeniyle buradan ayrıldı. ABD'ye giderek Texas Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği bölümünü bitirdi. Ürdün asıllı ABD vatandaşı Ali Ahmad Abushanab'la evlendi ve ili çocuk sahibi oldu. Bu evlliliğini 17 Haziran 1993'te bitirdi buna sebep olarak eşinin düşünce dünyasını gösterdi. Türkiye'ye dönüp siyasete atıldı. Bu süre zarfında 29 Ekim 1999 yılında Bekir Lütfi Yıldırımla evlendi ve şiddetli geçimszlik yüzünden 2005 yılında ayrıldı.13 Temmuz 2010'da Cihangir İslam'la evlendi. Özel hayatı çalkantılarla geçen Merve Kavakçı bütün olanlara rağmen Harvard Üniversitesi'nden kamu yönetimi yüksek lisansı ve Howard Üniversitesi'nden siyasal bilimler doktora diploması almıştır.

 

SİYASİ HAYATI

ABD'den dönünce 1994 yılında Refah Partisi ile yolu kesişti. Kadın kollarında vazifeler üstlendi. Refah Partisi'nin kapatılmasıyla, Fazilet Partisi'ne katıldı ve 1999'da İstanbul milletvekili seçildi. Başörtüsüyle meclise gelen Kavakçı, Bülent Ecevit ve DSP grubunun protestolarıyla yemin edemeden meclisten çıkartıldı. Bundan sonraki süreçte habersiz bir şekilde ABD vatandaşlığı hakkı kazandığı İsmail Cem tarafından ortaya çıkınca alınan kararla  Türk vatandaşlığı hakları elinden alındı. Nuh Mete Yüksel tarafından yazılan fezleke meclsite kabul görünce dokunulmazlığı da ortadan kaldırıldı.

 

AİHM DAVASI

28 Mayıs 2001'de Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin temel insan haklarını güvence altına aldığı 34, madddeye dayanarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurarak Türkiye'ye dava açtı ve davayı kazandı.

2009: Dünyanın En Etkili 500 Müslümanı 
(Georgetown University) (ABD)

2006: Sosyal Adalet Takdirname Belgesi 
New York Universitesi (ABD)

2004: En Başarılı Kadınların Tanınması
NAACP/GWU (ABD)

2000: İnsan Haklarının Gelişmesi ve Müslüman Kadının Güçlenmesi Çabalarının Tanınmasında Örnek Hizmet Ödülü 
Uluslararası Kadın ve Çocuk Derneği (ABD)

2000: İnsanlığa Hizmet Ödülü: 
Haus der kulturellen Aktivitat und Toleranz (Avusturya)

1999: Yılın Annesi Ödülü: 
Ankara Başkent Kadın Platformu 
Ulusal Gençlik Organizasyonu (Türkiye)

http://www.mervekavakci.net/odul.php

http://www.aksiyon.com.tr/aksiyon/haber-19227-36-merve-kavakci-siyasete-donuyor.html?sectionId=26

Başörtüsüz Demokrasi'de Adı Konmamış Darbe, Timaş Yayınları, 2014

http://www.mervekavakci.net/medyada.php

http://www.milliyet.com.tr/merve-kavakci/