Ludwig Van Beethoven

Ludwig Van Beethoven
  • Doğum : 16 Aralık 1770-Bonn (Almanya)
  • Ölüm : 26 Mart 1827-Viyana (Avusturya)
  • Meslek : Müzisyen, Besteci, Piyanist

Ludwig Van Beethoven, Alman besteci. Hayatını kendi besteleri ile kazanan, müstakil ve serbest müzikçi tipinin ilk temsilcisidir. 9. senfoni ise en çok bilinen eseridir. Günümüzde çalınan Avrupa Birliği marşı da onun senfonisidir.

Hayatı

Bonn’da 1770 yılında doğmuştur. Ailesinin maddi durumu müsaid olmadığından kendi kendisine yetişmiştir. Küçük yaşta 1783 yılında saray orkestrası azalığına, 1785 yılında ikinci saray organistliğine getirilmiştir. Bu görevleri kendisinin müzik sanat dünyası tarafından tanınmasını sağlamıştır. Hocasının yardımı ile 1787 yılında Mozart’a talebe olmak için Viyana’ya gönderilmiştir. Buradaki çalışmalarından sonra Hayd’a ithaf ettiği üç piyano sonatı ve bir piyano konçertosu ile 1795 yılında halk önüne çıkmıştır. Bundan sonra Viyana sarayında asilzadelerin öğretmeni olarak büyük bir itibar kazanmıştır. 1827 yılında Viyana’da ölünceye kadar hiçbir resmi vazife kabul etmemiştir.

Beethoven’in hayatında en önemli hadise 1800’de başlayıp 1808’den itibaren konser veremez olmasına ve 1819’da büsbütün sağır hale gelmesine sebeb olan kulak hastalığıdır. Bundan sonra Beethoven’le ancak yazı ile konuşup anlaşmak mümkün olmuştur. 1825’ten itibaren sıhhati iyice bozulmuştur. Müzmin bir karaciğer hastalığı tehlikeli olmaya başlamış, arkadan akciğer iltihabı, istiska hastalığına dönmesine sebeb olmuştur. Yapılan dört ameliyat fayda vermemiş, 1827 yılında Viyana’da hayatını kaybetmiştir.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
Kaynakçalar

Yeni Rehber Ansiklopedisi İstanbul: Türkiye Gazetesi

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun