Ahmet Ümit

Ahmet Ümit
  • Doğum

    12 Temmuz 1960-Gaziantep

  • Meslek

    Romancı, yazar

  • İlk eseri

    Sokağın Zulası

Ahmet Ümit, Türk şair ve roman yazarıdır. Türk edebiyatının en meşhur polisiye roman yazarlarından biridir. Kitapları oldukça yüksek baskılara ulaştı ve geniş kitleler tarafından takip edildi.

1960 yılında Gaziantep’te doğan Ahmet Ümit, 1983 yılında üniversite eğitimi için İstanbul’a geldi ve Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünü okudu. Mezun olduktan sonra 1985/1986 yıllarında Moskova’da Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde eğitim aldı.

Edebi hayatına öykü yazarak başlayan Ahmet Ümit, 1982 yılında ilk öyküsünü kaleme aldı ve bu öykü 40 farklı dile çevrilen bir dergide yayımlandı. İlk şiir kitabını ise 1989 yılında ‘’Sokağın Zulası’’ adı ile yayımlandı ve bu kitaptan sonra yazmış olduğu diğer eserleri takip etti. Yazmış olduğu kitapları pek çok farklı dile çevrildiği gibi kimi kitapları bazı okullarda yardımcı ders kitabı olarak da okutturuldu.

Yazmış olduğu kitaplarında iyi bir polisiye kurgusunun yanı sıra yoğun bir sosyolojik ve psikolojik çözümlemeler de barındırır. Hitit İmparatorluğu'ndan Roma İmparatorluğu'na ve Osmanlı Devleti’ne dair bilinmeyen bilgileri metinlerinin arasına ustaca yerleştirir. Bunu yapmaktaki amaç, okurun ilgisini diri tutmaktan ziyade insan ruhunu tartışmak içindir. Çünkü yazar edebiyatın amacının insan ruhunu açıklamak olduğuna inanmakta ve bu amaç doğrultusunda kitaplarını oluşturmaktadır. Çevresine ve yaşadığı topraklara karşı oldukça duyarlı olan yazar, şehircilik bilincini arttırmak, tarihi kentlere karşı hassasiyet kazandırmak ve en önemlisi çok kültürlülüğü geliştirmek için ‘’Yaşadığın Şehir’’ adlı bir TV programı yaptı.

Ahmet Ümit’in yazmış olduğu ‘’Sis ve Gece’’ adlı romanı Turgut Yasalar tarafından ‘’Bir Ses Böler Geceyi’’ adlı romanı ise Ersan Arsever tarafından sinemaya uyarlandı. Öykülerinden ise Uğur Yücel tarafından ‘’Karanlıkta Koşanlar’’ Cevdet Mercan tarafından 2 ayrı dizi film çekildi. ‘’Aşk Köpekliktir’’ adlı hikayesi Akla Kara Tiyatrosu tarafından sahnelendi.

Çıplak Ayaklıydı Gece, Kar Kokusu, Patasana, Şeytan Ayrıntıda Gizlidir, Kavim, Sultanı Öldürmek, İstanbul Hatırasi, Beyoğlu Rapsodisi, Bab-ı Esrar, Beyoğlunun En Güzel Abisi, Ninatta’nın Bileziği eserlerine örnek verilebilir.

www.ahmetumit.com (resmi web sitesi)