Afşar Timuçin

Afşar Timuçin
 • Doğum Tarihi ve Yeri

  1939, Manisa

 • Meslek

  Felsefe, Şair

 • Eserleri

  Gece Gece Gelen Eski Dost, Sorumluluk, Nazım Hikmetin Şiiri

 • Eğitim

  İstanbul Üniversitesi , Fransız Dili ve Edebiyatı ve Felsefe

 • Ödül

  Truva Kültür Sanat Ödülleri: Şiir Ödülü

Yurt içinde başladığı eğitimi yurt dışında tamamlayan Afşar Timuçin, doktora tezini bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalışmıştır. Yayınevlerinde ve İstanbul Devlet Konservatuarı’ndaki felsefe, estetik, ahlak ve psikoloji gibi verdiği derslerden sonra bir arkadaşı ile beraber Karam Yayınları’nı kurmuştur. Unesco’nun öncülüğünde kurulan ve merkezi Verona’da bulunan Dünya Şiir Akademisi’nin kurucu üyelerinden biri olan Afşar Timuçin, bugüne kadar birçok ödüle de layık görülmüş; şiirleri farklı dillere çevrilerek dünyaya yayılmıştır.

Öğretmenliğe ara verdiği iki yıldan sonra tekrar eski mesleğine dönerek ‘’Descartes Felsefesine Giriş’’ adlı çalışmasıyla doçent unvanı kazanmıştır. Mimar Sinan Üniversitesi’nde eğitim bilimi, estetik gibi dersler okutan Afşar Timuçin, 1982 yılında profesörlük makamına yükselmiştir. 2001 yılından beri Kocaeli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi’nde Felsefe Bölümü Başkanlığı görevini sürdürmektedir.
‘’Böyle Söylenmeli Bizim Türkümüz’’ adlı şiir kitabında geçen ‘’Ayrılıkta söylenmiş bir yaz türküsünde’’ yer alan şiirleriyle Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu 1970 Sanat Ödülleri yarışmasında başarı ödülü kazanmıştır. Ayrıca ‘’Nazım Hikmet’in Şiiri’’ adlı eleştiri yazısıyla da Türk Dil Kurumundan eleştiri ödülü almıştır.
 

      Osman Bozkurt, Bir Portre Afşar Timuçin, Bulut Yayınları, İstanbul

      Kolektif, Afşar Timuçin'e Armağan, Etik Yayınları, İstanbul