Adalet Ağaoğlu

Adalet Ağaoğlu
 • Doğum Tarihi ve Yeri

  13 Ekim 1929, Ankara

 • Halim Ağaoğlu

 • Eğitim

  Ankara Üniversitesi , Fransız Dili ve Edebiyatı

 • Meslek

  Yazar

 • Ödül

  Sedat Simavi Edebiyat Ödülü

 • Eserleri

  Ölmeye Yatmak, Ruh Üşümesi, Bir Düğün Gecesi, Hayatı Savunma Biçimleri

Sadece roman değil, öykü, anı, oyun ve deneme türlerinde de kendini başarılı eserler kaleme alan Adalet Ağaoğlu, son dönem edebiyatçıları içinde önemli bir yere sahiptir. TRT Ankara radyosunda çalışmalarda bulunan Ağaoğlu, radyoculuk alanında kendini geliştirmesi sonucu Radyo Dairesi Başkanlığına kadar yükseldi. Kalabalık bir aileye sahip olan Ağaoğlu’nun sanata olan düşkünlüğü aileden beslenmektedir; zira kardeşi oyuncu Güner Sümer’dir. Kendisi de edebiyat alanına yönelmiş, ilk yayımlarını da üniversite yıllarında yaptı. Çeşitli gazete ve dergilerde yazılar ve şiirler yazan Adalet Ağaoğlu, TRT için ilk radyo oyununu yazmış; Ankara’nın ilk özel tiyatrosunu kurmuştur.

Kitapları arasında ‘’Fikrimin İnce Gülü’’ adlı eseri büyük tepki toplamış; hatta kitap dördüncü basımında toplanmıştır. Bunun nedeni, kitapta askeri kuvvetleri küçük düşürmek gerekçe gösterilerek hakkında dava açılmıştır. 2 yıl süren davanın sonucunda aklanarak eserlerini yazmaya devam eden Ağaoğlu, hâlâ yazın hayatına devam etmektedir. 1996 yılında ciddi bir kaza geçiren ve iki yıl hastanede yatan Ağaoğlu, Can Yücel tarafından ‘’Sen Türkiye’nin en güzel kazasısın.’’ sözünün sahibi olmuştur.

 

Nihat Duğancı, Adalet Ağaoğlu'nun Romanları ve Romancılığı, Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Andaç Feridun. Adalet Ağaoğlu Kitabı. İstanbul: İş Bankası Yayınları

Gümüş, Semih. Adalet Ağaoğlu’nun Romancılığı. İstanbul: Adam