Adalet Ağaoğlu

Adalet Ağaoğlu
 • Doğum Tarihi ve Yeri

  13 Ekim 1929, Ankara

 • Halim Ağaoğlu

 • Eğitim

  Ankara Üniversitesi , Fransız Dili ve Edebiyatı

 • Meslek

  Yazar

 • Ödül

  Sedat Simavi Edebiyat Ödülü

 • Eserleri

  Ölmeye Yatmak, Ruh Üşümesi, Bir Düğün Gecesi, Hayatı Savunma Biçimleri

Sadece roman değil, öykü, anı, oyun ve deneme türlerinde de kendini başarılı bir şekilde ortaya koyan Adalet Ağaoğlu, son dönem edebiyatçıları içinde önemli bir yere sahiptir. Trt Ankara radyosunda çalışmalarda bulunmuş, buradaki üstün performansından ötürü Radyo Dairesi Başkanlığına kadar yükselmiştir. Kalabalık bir aileye sahip olan Ağaoğlu’nun sanata olan düşkünlüğü aileden beslenmektedir; zira kardeşi oyuncu Güner Sümer’dir. Kendisi de edebiyat alanına yönelmiş, ilk yayımlarını da üniversite yıllarında yapmıştır. Çeşitli gazete ve dergilerde yazılar ve şiirler yazan Adalet Ağaoğlu, Trt için ilk radyo oyununu yazmış; Ankara’nın ilk özel tiyatrosunu kurmuştur.

Kitapları arasında ‘’Fikrimin İnce Gülü’’ adlı eseri büyük tepki toplamış; hatta kitap dördüncü basımında toplanmıştır. Bunun nedeni; kitapta askeri kuvvetleri küçük düşürmek gerekçe gösterilmiş ve hakkında dava açılmıştır. 2 yıl süren davanın sonucunda aklanarak eserlerini yazmaya devam etmiştir. Bugün hala yazın hayatına devam eden Adalet Ağaoğlu, 1996 yılında ciddi bir kaza geçirmiş ve iki yıl hastanede yatmıştır. Can Yücel tarafından ‘’Sen Türkiye’nin en güzel kazasısın.’’ sözü onun için söylenmiştir.
 

Nihat Duğancı, Adalet Ağaoğlu'nun Romanları ve Romancılığı, Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Andaç Feridun. Adalet Ağaoğlu Kitabı. İstanbul: İş Bankası Yayınları

Gümüş, Semih. Adalet Ağaoğlu’nun Romancılığı. İstanbul: Adam