Abraham Lincoln

Abraham Lincoln
 • Doğum

  12 Şubat 1809-Kentucky

 • Ölüm

  15 Nisan 1865-Washington

 • Görev süresi

  4 Mart 1861-15 Nisan 1865

 • Yerine geldiği

  James Buchanan

 • Yerine gelen

  Andrew Johnson

 • Meslek

  Avukat, Politikacı

Abraham Lincoln, Amerika Birleşik Devletlerinin 16. başkanıdır. ABD tarihinde kritik bir dönemde, iç savaş başlangıcında, başkan seçilmiş ve savaş neticelenmeden bir suikast sonucu öldürülmüştür. 1852 ile 1860 yılları arasındaki başkanlık seçimlerinde, köleliğin kaldırılmasını seçim propagandası olarak kullanmış, insan hakları ve eşitlikle ilgili çalışmalarından dolayı Amerikan tarihinde çığır açmıştır. Lincoln, ABD’nin ikinci kurucusu olarak kabul edilmektedir.

Abraham Lincoln, 12 Şubat 1809 tarihinde Hodgenville şehrinde doğmuştur. Hangi dine mensup olduğu bilinmemektedir. Babası Thomas marangoz idi. Yeni gelen göçmenler, Kentucky’daki arazilerini ellerinden alınca İndiana’ya göç etmek mecburiyetinde kalmışlardır. Burada Abraham, bazı insanların, diğer insanlar elinde hayvandan farksız muamelelere uğradığını görmüştür. 14 yaşına gelinceye kadar okul yüzü görmemiştir. 19 yaşına kadar babasının yanında disiplin altında çalışmıştır. Ohio Nehrinde bir feribotta iş bulmuş, bu sayede 30 yaşındayken, New Orleans’a kadar gemici olarak gitmiştir. Güneydeki bu liman şehrinde kölelerin açık arttırma ile satılışlarına sık sık şahit olmuştur. 1832 yılında Kuzey Illinois’da Kızılderililerin ayaklanmasında gönüllü asker olarak görev almıştır. Albay olarak görev yaparken tecrübesi ve çevresi genişlemiştir. Yumuşak huyu ve herkese iyilik yapması sebebiyle çevresinde sevilmiştir. 1834 yılında seçimlere girerek kazanmıştır. Hukuk çalışmaya başlıyan Lincoln, 1836 yılında hukuk diploması almıştır. 1844 yılında kadar muhtelif yerlerde avukatlık yapmıştır.

 

1854 yılında köleliği önleyen Missouri uzlaşmasının kaldırılıp, Kansas-Nebraska bölgesinde köleliği serbest bırakan kanun çıkınca hem Demokrat Partide ayrılıklar başlamış, hem de Lincoln köleliği seçim propagandası olarak kullanabileceğine kanaat getirmiştir. 1854 yılındaki seçimde Whig Partisini demokratlar tehdit etmişlerdir. Bunun üzerine Abraham Lincoln, Whig Partisine, demokratların köleliği savunan adayını desteklemelerini söylemiştir. Böylece Abraham iki düşüncesine birden kavuşmuştur. Hem Whig Partisi köleliği desteklediği için sarsılmış, hem de kölelik konusu seçim propagandası olma tazeliğini korumuştur. Bu arada yeni Cumhuriyetçi Parti kurulmuştur. 1856-1858 başkanlık seçimlerine Cumhuriyetçi Parti’den başkan yardımcısı olmak için adaylığını koyan ve hepsinde kaybeden Lincoln, nihayet demokratların ikiye bölünmesiyle 1860 yılında çok az oy almasına rağmen başkan seçilmiştir.

 

Lincoln başkanlık görevine başladığı zaman, güneydeki 7 devlet birlikten ayrılmıştır. Lincoln birliği sağlamak için gönüllü asker yazdırmaya başlayınca, sınırdaki 4 devlet daha birlikten ayrılmıştır. İç savaş başlamıştır. 1865 yılında iç savaşı kuzeyliler kazanmıştır. Abraham Lincoln, birliği sağlamak için çok uğraşmıştır. Kuzey ve güney arasındaki düşmanlıkları ortadan kaldırmak istemiştir. Gettysburg’ta yaptığı 268 kelimelik konuşması birliğin sağlanmasına etki etmiştir. Abraham Lincoln’in Gettysburg konuşması, insan hakları üzerine olup bugün New York’taki hürriyet abidesi kaidesinde yazılıdır. Lincoln tam bu safhada bir tiyatro oyunu seyrederken oyundaki bir aktör tarafından tabanca ile 1865 yılında öldürülmüştür.

Yeni Rehber Ansiklopedisi İstanbul: Türkiye Gazetesi